CÜNEYT ÜNSAL İLE ŞAN DERSLERİ

Ünlü bariton Cüneyt Ünsal Sanart Kültür ve Sanat Merkezi'nde şan çalışmalarına başlamıştır.

            1977 yılında İzmir’de doğan sanatçı,1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı’nın Opera-Şan bölümüne girdi. Beş yıllık eğitimi süresince Mezzosoprano Tanju Nebol’un öğrencisi   oldu.

1999 yılında W.A.Mozart’ın Don Giovanni Operası’nda Masetto  rolü ile profesyonel yaşamına İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde başladı.

Bunu takiben Valentin / C. Gounod - Faust, Figaro / G. Rossini - Sevil Berberi, Escamillo / G. Bizet - Carmen, Ford / G. Verdi – Falstaff  (Türkiye Prömiyeri) rollerini yorumladı.

2004 yılında Venedik Benedetto Marcello Konservatuarı’nın Yüksek Lisans - Master programını kazanarak İtalya’da yaşamaya başladı. Burada dünyaca ünlü mezzosoprano Stella Silva’nın öğrencisi oldu ve Şan ve Yorum çalışmalarını sürdürdü. Sanatçı kısa sürede Opera kariyerini ilerleterek İtalya’nın ve Avrupa’nın birçok prestijli Opera Tiyatro’larında görev almaya başladı. Bunlardan bazıları şunlardır:

Ø  W.A.MOZART - DON GIOVANNI - Don Giovanni - (Teatro Arsenale/Venezia 2007)

Ø  G.PUCCINI - LA BOHEME - Marcello

Ø  G.VERDI - LA TRAVIATA - G. Germont

Ø  (Avusturya, Hollanda, Almanya, Danimarka, İngiltere – Schlote Productions Avrupa Turnesi 2007 - 2008 )

Ø  GIACCHINO ROSSINI - IL BARBIERE DI SIVIGLIA - Figaro (Teatro Olimpico/Vicenza 2008 Prodüksiyon aynı zamanda DVD olarak yer almaktadır)

Ø  G.PUCCINI - IL TABARRO - Michele (Tiran Devlet Opera ve Balesi )

Ø  G. PAISIELLO - IL MATRIMONIO INASPETTATO - Giorgino (Ercolano 8.yüzyıl Opera Festivali )

Ø  G.PUCCINI - M. BUTTERFLY - Sharpless (Teatro Jovellanos/Gijon İspanya)

Ø  G.PUCCINI - LA BOHEME - Marcello (Teatro Cilea – Reggio Calabria)

Ø  G.VERDI - I MASNADIERI - Francesco (Teatro Regio Parma)

Ø  G.VERDI - LUISA MILLER - Miller (Lubyana Devlet Opera ve Balesi )

 

Sanatçı opera çalışmalarının yanı sıra, Ensamble Giordano oda müziği grubunun daimi solist sanatçısıdır. Bu grupla All’Opera dopo L’Opera adlı tanınmış  İtalyan Opera aryaları’ndan oluşan cd çalışmasına imza atmıştır. Bu albümün konser çalışmalarıyla Hindistan, Almanya, Güney Kore, İsrail, Türkiye, İsveç, Litvanya gibi ülkelerde konserler vermiştir.

Bu grupla yaptığı ikinci albüm çalışması Ludwig Van Beethoven’nin “Le Canzoni di Ludwig”  Beethoven şarkılarıdır. Beethoven’in lied’lerinden oluşan bu albüm İtalya’nın en prestijli Klasik Müzik dergisi AMADEUS tarafından Aralık 2009 sayısında basılmıştır.

 

2008 yılında Foggia Devlet Konservatuarı’nın açmış olduğu Alta Perfezione di Canto

(Yüksek Şan Öğrenimi) programını birincilikle kazanıp burada dünyaca ünlü Opera Sanatçıları, Opera Rejisörleri ve Orkestra şefleri ile çalışma olanağı bulmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır: Renato Bruson, Mauro Trombetta, Donato Renzetti, Aldo Tarabella. Sanatçı ayrıca teknik, stil yorum üzerine BrunoDe Simone, Alessandra Rossi, Walter Fraccaro, Sonia Ganassi, Lutz Hochstraate çalışmıştır. 

Kısa sürede Opera dünyası’ nın yaşayan en büyük Bariton olarak nitelendirdiği Renato BRUSON’ un öğrencisi olmuştur. Bunu takiben Renato Bruson’un rejisörlüğünü de yaptığı G. Verdi’nin Otello adlı eserinde Jago rolünü Renato Bruson ile birlikte yorumlamıştır. Sanatçı  Foggia’da Teatro Giordano’da Umberto Giordano’nun “Giove a Pompei” adlı eserinde Giove rolünü, Lecce’de Teatro Politeama’da G.Donizetti’nin Campanello dello speziale adlı eserinde Enrico rolünü seslendirdi. Yine Gianna Fratta yönetiminde Sanremo Senfoni Orkestrası ile GianCarlo Menotti’nin Telefon adlı eserinde Bob rolünü, Reggio Calabria'da, Teatro Cilea'da, G.Puccini La Boheme operası'nda “Marcello” rolünü seslendirdi. Bu eserin kayıtları kısa zamanda dvd olarak İtalya'da piyasaya çıkacaktır. Bunu takiben Foggia'da Teatro del Fuoco'da G.Verdi'nin La Traviata operasında “Giorgio Germont” karakterini ve Venedikli besteci Baldassarre Galuppi'nin “Il Filosofo di Campagna” eserinde başrol “Nardo” karakterini Teatro Belluno'da seslendirmiştir. Eserin canlı kaydı, İtalya’nın en önemli Cd ve Dvd prodüksiyon şirketlerinden biri olan Bongiovanni etiketiyle piyasaya çıkmıştır.

Sanatçı 2016’da Teatro Comunale di Bologna Opera akademisinde G.Verdi yorumlama ve söyleme tekniği üzerine eğitim aldı ve eğitim sonunda, dünyanın en önemli Verdi tiyatrosu ve festivali olan “Festival Verdi”( Teatro Regio di Parma ) kapsamında, Verdi’nin doğduğu şehrin prestijli tiyatrosu Teatro Busseto’da G.Verdi’nin “I Masnadieri” operasında “Francesco” rolünü seslendirmek için seçildi. Bu eserde dünyaca ünlü rejisör Leo Muscato ile çalışmıştı.

2018’de Giuseppe Verdi’nin La Traviata eserinde Giorgio Germont rolünü ünlü Soprano Katia Ricciarelli’nin rejisörlüğünde Noicattaro Opera Festival’inde seslendirdi. Lubyana Devlet Operası’nda Giuseppe Verdi’nin “Luisa Miller” eserinde “Miller” rolünü dünyaca ünlü rejisör Lutz Hochstraate yönetiminde seslendirdi.

Sanatçı 2018 yılından bu yana kendi kurduğu ustalık sınıfı akademisi “OPERA ITALIANA ACADEMY” nin sanat yönetmenidir.

Cüneyt Ünsal Türkiye ve İtalya çifte vatandaşıdır.

İtalya’nın Venedik kentinde yaşamakta ve opera kariyerine devam etmektedir.

 

 
Çocuk koroları sosyal yapıları itibari ile bireye; kendine güvenme, kendini etkin kılma, kaliteli zaman geçirme, zamanı iyi değerlendirme, programlı yaşama bilincine ulaşma, birlikte iş yapabilme, çok boyutlu düşünebilme, örgütlenme, bir yönetim etrafında düşünceleri oluşturma ve paylaşma, duygulu ve duyarlı olma,

Sakin şehir – Cittaslow’un ülkemizdeki başkenti olarak bilinen İzmir’in Seferihisar ilçesi 16 – 19 Ağustos tarihleri arasında muhteşem bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Seferihisar’ın şirin mahallesi Sığacık’ta

Genç gitar ustası Ayşegül Koca 13 - 15 Nisan 2017 tarihlerinde Sanart Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek olan atölye çalışması ile İzmir' li müzik severlerle buluşacak. Sanatçının atölye programı 13 Nisan 2017 Perşembe günü saat 12 00 de bireysel çalışmalar ile başlayacak ve 15 Nisan 2017 akşamı sona erecektir. Klasik gitarın genç yeteneklerinden Ayşegül Koca, yurt içi ve yurt dışında pek çok yarışmada birincilik ödüllerinin sahibi olmuş

Arjantin' li gitar ustası Ricardo Moyano 21 - 22 Ocak 2017 tarihlerinde Sanart Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek olan atölye çalışması ile İzmir' li müzik severlerle buluşacak.

Usta keman sanatçısı ve eğitmen Tolga Akın, Sanart Kültür ve Sanat Merkezi'nde amatör ve profesyonel müzisyenlere yönelik olarak keman dersi programına başlamıştır.

İzmir Kültür Sanat ve Spor Yaz Kampı bu yıl, 21 Haziran - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında, Seferihisar Club Resort Atlantis'te yapılacaktır.

Sanart Kültür ve Sanat Merkezi’nde Yaratıcı Drama çalışmaları başlıyor! Yaratıcı Drama çalışmalarında hedefimiz, çocuğun her alanda gelişimine katkı sağlamak ve gelişimini desteklemektir. Bilindiği üzere Yaratıcı Drama,

Sanart Kültür ve Sanat Merkezi’nde Opera Solist Sanatçısı ve Şan Pedagogu Aşkın Metiner tarafından uygulanmakta olan "FONKSİYONEL SES EĞİTİMİ" programı başlıyor! Ses sağlığının çok önemli olduğuna dikkat çeken Aşkın Metiner;

Nota ve tab bölümümüz yenilendi. Sitemize üye olarak, sizler için seçtiğimiz nota ve tab'lara ulaşabilirsiniz.


 
Kullanıcı Adı :
Şifre :